You are here

Jak funkcjonuje giełda, czyli zagadnienia związane z giełdą papierów wartościowych

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Pierwsza giełda papierów wartościowych powstała w roku 1817. Handlowano na niej przede wszystkim obligacjami i wekslami. Dopiero w połowie XIX wieku ważniejszego znaczenia nabrał handel akcjami. Giełda prowadziła swoją działalność do roku 1939, została zamknięta po wybuchu II wojny światowej. Reaktywacja giełdy nastąpiła dopiero w roku 1991. Teraz GPW znajdująca się w stolicy naszego kraju jest największą giełdą na terenie Europy Wschodniej i Środkowej.
finanse
O giełdach chociaż raz każda osoba. Działa ich przynajmniej parę i nie są to tylko giełdy papierów wartościowych. Poza giełdami papierów wartościowych działają giełdy towarowe. Na giełdach mających taki profil odbywa się handel chociażby takimi surowcami, jak węgiel kamienny. Najwięcej jednak emocji rodzą giełdy papierów wartościowych. Niemała część z nas stawia sobie pytanie: jak działa giełda? Pytanie jak działa giełda jest pytaniem, na które niełatwo jest odpowiedzieć. Otóż giełda papierów wartościowych jest miejscem, w którym spotykają się osoby celem sprzedaży bądź kupna akcji - jak działa giełda.
Na warszawskiej giełdzie notowanych jest trzysta pięćdziesiąt firm o polskim charakterze i mających zagraniczny kapitał. To akcje tych przedsiębiorstw objęte są obrotem na giełdzie. Handel na giełdzie przebiega całkiem inaczej niż handel w sklepie czy na targu. Jest on wirtualny, kupujący oraz sprzedający nie widzą siebie nawzajem.

finanse
Author: Allan Ajifo
Source: http://www.flickr.com
Zlecenia od możliwych kupców lub osób sprzedających wysyłane są przy pomocy drogi elektronicznej. Na giełdzie w w stolicy naszego kraju wszelkie transakcje odbywają się tylko od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.30. Są też dni, kiedy sesji nie ma. Sesje nie odbywają się między innymi 24 i 25 grudnia oraz w Nowy Rok. Transakcje przeprowadzane są za pośrednictwem domów maklerskich.http://www.raczynski-kancelaria.pl/specjalizacje-prawo-umow (hiperłącze do strony)Wymaga to otwarcia przez klienta rachunku inwestycyjnego. Cena, za jaką pragnie on kupić akcje konkretnej spółki są wybierane nie przez maklera, ale osobiście przez niego. Makler to tylko pośrednik. Na giełdzie inwestycji dokonują inwestorzy indywidualni, ale też duże i małe firmy.

Do dużych spółek, które obecne są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zalicza się między innymi Alior Bank. Na giełdzie spółka ta obecna jest jest od roku 2012. Już w 2014 roku jej akcje dostały się do WIG 20, który obejmuje najbardziej znaczące spółki spośród obecnych na giełdzie. Już w chwili wejścia na giełdę zainteresowanie kupnem akcji tej włoskiej spółki było dość duże, mimo że kurs Alior, jak na spółkę dopiero się pojawiającą był ustalony dość wysoko - sprawdź stronę. Teraz także ich kurs Alior jest stosunkowo wysoki. Notowania spółki można sprawdzić nie tylko w indeksie WIG 20, ale również indeksie WIG-banki. W indeksie tego rodzaju notowane są wszystkie spółki , które należą do sektora o charakterze bankowym. W indeksie tym ujmowanych jest jeszcze czternaście innych spółek o takim charakterze.