You are here

W jaki sposób rosną korzenie oraz jakie wyróżniamy ich typy?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Konstrukcja trawy jest arcydziełem. Długa w stosunku do średnicy, na jej zakończeniu umiejscowiony jest ciężki kłos. Smagana wiatrem wygina się, lecz się nie łamie dzięki konstrukcji tkanek i ich strategicznym rozmieszczeniu na obwodzie łodygi.


Rośliny rosną przez całe ich życie. Za ich wzrost odpowiadają tkanki twórcze, które zbudowane są z niewielkich komórek o cienkich ścianach oraz dość dużych jądrach komórkowych. Te komórki posiadają niezdrewniałe ściany oraz małą objętość, dlatego też zdolne są do nieustannych podziałów. Jest to organ roślinny, który dostarcza roślinom sole mineralne oraz wodę oraz przytwierdza rośliny do podłoża. U roślin wieloletnich może pełnić funkcję organu spichrzowego w rezultacie dostosowania do środowiskowych warunków korzeni poszczególnych gromad ekologicznych roślin. Mogłyby spełniać dodatkowe funkcje. Modele korzeni ukryte są w ryzodermie, która wytwarza włośniki zwiększające dodatkowo jej powierzchnię. Stanowi ona chłonny układ, który pobiera wodę i sole mineralne.


kwiaty
Author: Raquel Gálvez
Source: http://www.flickr.com


Korzeń napotkać można by prawie u wszelkich roślin naczyniowych i jest nieobecny jedynie u mających chwytniki psylotowe oraz niektórych roślin, u których zanik korzenia wystąpił wtórnie. Rośliny są zakorzenione zazwyczaj w ziemi. Epifity wykształcają powietrzne korzenie, hydrofity zanurzone korzenie. Przez wzgląd na sposób powstawania możemy wyróżnić korzenie pierwotne, które rozwijają się ze związków korzenia zarodkowego, korzenie boczne, które pojawiają się jako odgałęzienia głównego korzenia w strefie ich wtórnej odbudowy i korzenie przybyszowe, które powstają zwykle w części pędu rośliny, a korzenie tworzą bardzo intensywnie rozczłonkowany układ penetrujący podłoże, który określany jest systemem korzeniowym.

Chcesz przeczytać inne tego rodzaju obfite w informacje artykuły? Jeśli tak, to zobacz ofertę na witrynie (https://febestore.pl/), która bez cienia wątpliwości zawiera cenne dane.

Stanowi on biegun dolny osiowych organizmów roślinnych, u których biegun górny to pęd. Korzenie w odróżnieniu od pędu nie wytwarzają liści i zazwyczaj rosną w dół.
Zazwyczaj są niezielone, lecz co poniektóre korzenie powietrzne mogłyby także mieć chlorofil. Typowy korzeń jest otoczony epidermą czyli skórką. Zwans ona jest także ryzodermą lub epiblemą.