You are here

Biologiczne oczyszczalnie, szamba ekologiczne i przydomowe oczyszczalnie ścieków

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Przydomowa oczyszczalnia ścieków BioDisc®
Source: klargester.pl
w przeszłości tak nie było, bo któż o tym myślał. Dawniej temat dbania o środowisko był abstrakcją , o której można było podywagować, tak jak o mitycznej ciekawostce. W ostatnich latach wątek ten pojawił się jednak na okładkach czasopism, a w ślad za tym w większości zaczęliśmy dopasowywać własne otoczenie do bardziej ekologicznego stylu. Naturalnie, nie mówiąc o ślepym podporządkowaniu się tej sztuce życie, warto uzmysłowić sobie, że przeobrażenia nastąpiły na wielu płaszczyznach.

Zaczynając od otaczającej nasz przestrzeni…
ogród
Author: Heather Smithers
Source: http://www.flickr.com
Dobrym rozwiązaniem zbierania deszczówki niezbędnej do podlewania ogrodu jest własny zbiornik na deszczówkę. Za jego sprawą jest możliwe gromadzenie rezerw dość dużych ilości opadów. Czy mimo tego z punktu widzenia ekonomii instalacja takiego zbiornika jest rentowna? Głównym wykorzystaniem wody deszczowej jest podlewanie ogrodów i grządek. Woda taka nie zawiera licznych substancji, które można znaleźć w wodzie z sieci wodociągowej, w tym nielubianego bardzo przez większość roślin chloru.

W dużych miejscowościach może mieć nieco pyłów znajdujących się w powietrzu, lecz tak czy inaczej dokładnie pod taką samą postacią pada ona w czasie deszczów. Kolejnym wykorzystaniem zgromadzonej w trakcie opadów wody może być mycie samochodów, gdyż nie pozostawia zacieków na karoserii, coraz więcej ludzi wykorzystuje również ją w łazienkach do spłukiwania muszli klozetowych. Należy o tym pamiętać, że opady nie występują regularnie. Z reguły ich częstotliwość jest różne. Ciężko jest przewidzieć, kiedy nastanie okres suszy, a kiedy będzie ulewa.

Na przestrzeni maja i września średnia ilość opadów w naszym kraju wynosi od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu minimetrów. W ten sposób otrzymujemy 60 litrów na jeden metr kwadratowy. Przy założeniu, że pokrycie dachowe ma powierzchnię 200 metrów kwadratowych, ilość deszczówki możliwa do zebrania w zbiorniku wyniesie 12 metrów sześciennych. Jednak budowa zbiornika, który pomieściłby tak dużą wody, jest z punktu widzenia ekonomii nie osiągalna dla rodzimych gospodarstw.

I w rezultacie niepotrzebna. Poleca się budowę zbiornika mogącego pomieścić do czterech metrów sześciennych. W takim wypadku za jednym razem można będzie użyć 20 litrów deszczówki na metr kwadratowy (gromadzenie wody po deszczu). Posiadające nierzadko drenaż rozsączający przydomowe oczyszczalnie ścieków są kompletnymi sprzętami, skonstruowanymi na bazie osadników gnilnych produkcji konkretnych firm. Reklamowane w sieci i w tematycznych magazynach przydomowe oczyszczalnie ścieków będą swoistym ułatwieniem podczas oczyszczania ścieków z gospodarstw domowych. Przydatne mogą okazać się również do oczyszczania ścieków z terenów obiektów takich jak hotele lub restauracje.