You are here

Kupujemy chryzantemy

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Chryzantema wielkokwiatowa
Author: Dorcia
Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Wysoce uznana w Azji, znalazła się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też wierzono, że rosa znaleziona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu krajach azjatyckich sprezentowanie czerwonej lub żółtej chryzantemy jest oznaką miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października. W Japonii chryzantema pojawiła się w VIII wieku, gdzie stała się kwiatem narodowym.

Chryzantema złocista o 16 płatkach znajduje się w herbie japońskiej rodziny cesarskiej, widnieje na pieczęci Cesarza Japonii. W rosie zebranej z kwiatów złocieni obmywano się, wierząc że rytuał ten zapewni zdrowie i długowieczność. Rośliny te były wszechobecne w sztuce. W XI-wiecznym dziele Murasaki Shikibu (o przemijaniu uczucia i piękna) p.t.: „Opowieść o Genji” (Genji Monogatari) ogrody z czasów złotego wieku Heian ożywają na kartach romansu: „Chryzantemy w ogrodach obsypane były kwiatami, których słodki zapach koił nas swą łagodnością, a dookoła opadały szkarłatne liście klonów, jako że co pewien czas zrywał się lekki powiew wiatru...” Owe kwiaty, szczególnie mocno pokochali w ostatnim czasie floryści. Jest to kwiat niedrogi, który może zachwycać swym pięknem nawet 3 tygodnie (nic nie tracąc na urodzie), będąc przy tym znakomicie wpisanym w jesienny klimat.

Zaskakuje też różnorodność kwiatów – od gwiazdek po duże, puszyste pompony. Barwy? Różnorodność odmian to bogactwo kolorów – w kwiaciarni zobaczymy nawet farbowane. Dlaczego o kwiatku takim jak chryzantema wielkokwiatowa (propozycja chryzantemy.pl) mówi się, że przywodzi na myśl złoto? Najistotniejszym tego powodem jest pochodzenie określenia od greckiego słowa chryzos, które oznacza właśnie tę barwę. U nas uprawiana jest chryzantema tak zwana Zawadzkiego, co przypomina zwyczajną stokrotkę. Ma żółty środek oraz białe płatki wokół niego.

Kwiaty te możemy sukcesywnie sadzić już od początku wiosny, natomiast proces zakończyć można razem z początkiem lata. Podczas zimowania świetnym pomysłem jest zakrycie chryzantem gałązkami świerkowym lub torfem, ale w żadnym razie liśćmi z powodu podatności tych roślin na wilgoć. Można nabyć także gatunki odporne na mróz, np. złocień ogrodowy, odmianę Beatrice lub chryzantemę skandynawską – są one bardziej długowieczne i bez trudu można je uprawiać jako rośliny wieloletnie. Po przezimowaniu dobrze jest przenieść rośliny do ciepłego, dobrze oświetlonego pomieszczenia.

Należy pamiętać, że chryzantemy są bardzo wrażliwe na mszyce i grzyby, dlatego ich mocne naświetlenie jest nad wyraz nieodzowne w tym okresie. W razie wystąpienia mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy spryskać właściwym środkiem owadobójczym i zrobić to jeszcze co najmniej dwa razy. Złocienie dobrze komponują się z astrami (Aster), georginiami (Dahlia), liliami (Lilium), rozchodnikami (Sedum), zawilcami japońskimi (Anemone hupehensis) i trawami. W wazonie pięknie wyglądają z hortensjami (Hydrangea), astrami (Aster) i gladiolami (Gladiolus). Chryzantema jest symbolem szlachetności i nieśmiertelności, słońca, cesarza iperfekcji. Kwiaty chryzantem mają bogatą wymowę; biała chryzantema oznacza miłość („kocham cię”); chryzantema czerwona znamionuje przemijającą miłość, a żółta – skandal.