You are here

Ekologia w budownictwie

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
ekologia
Author: Nicolas Raymond
Source: http://www.flickr.com
Własny dom jest marzeniem bardzo dużej liczby ludzi. Obecnie młodsi oraz starsi ludzie nierzadko stawiają sobie cel, by móc pozwolić sobie na wybudowanie domu samodzielnie. Jednak z tego rodzaju przedsięwzięciem związane są tak duże koszty, że często ludzie z niego rezygnują. Popularnym rozwiązaniem jest też branie pożyczki specjalnie na ten cel.

Nie w każdej sytuacji jest to jednak dobra idea, należy bowiem się liczyć z powinnością późniejszej spłaty zobowiązania. Z kolei budowa domu stwarza jedynie pewien procent kosztów, czego wielu ludzi na początku nie myśli. Wielkie koszty związane są również z urządzeniem i umeblowaniem domu i na tym nie jest koniec. Osoby, które chcą lub zamierzają mieć swój własny dom powinny przemyśleć kwestię utrzymania go.

Szczególnie w zimie związane jest to z wielkimi kosztami, ponieważ wówczas dom musi być ogrzewany. Im większe mieszkanie, tym wyższe są to koszty. Jeżeli jednak dana osoba zdecyduje się na postawienie domu, musi brać pod uwagę wiele rzeczy (czyta więcej). Możemy stać się pewni, że nasze pomysły są najlepsze oraz trzeba je wprowadzać za wszelką cenę.

Ale jeżeli spojrzymy na porady związane z budową domu, które zamieszczone są na przeróżnych forach i blogach (polecam www.budogram.pl), to ma szansę się okazać, że ktoś kolejny wpadł na inny plan rozwiązania konkretnego trudu, sposób który jest tańszy i szybszy w zrobieniu, co ma szansę się przełożyć na szybsze zakończenie całej budowy. Dodatkowo używając z takiej burzy mózgu, może się okazać, że o wielu rzeczach jeszcze nie pomyśleliśmy, a tu się z nimi spotkamy oraz zdążymy wszystko uregulować na czas, więc nie będzie żadnych przesunięć w pracach. Dziś już sporadycznie przygotowuje się podkłady w miejscu przeznaczenia. Prościej jest nabyć przygotowane już zaprawy na ściany zewnętrzne, tym lepiej że dokładane są do nich z reguły substancje biologicznie czynne, co w istotny sposób wydłużą żywotność budynku.

Kolejnym wariantem ścian z których możemy zbudować domek jest ściana dwuwarstwowa. Jest to rodzaj muru, który złożony jest z dwu warstw- części podstawowej przegrody trzymającej wagę budynku i warstwy izolującej, najczęściej stworzonej ze styropianu umocowanego na murze przy pomocy klejonej zaprawy na ściany zewnętrzne i siateczki podtrzymujące styropian. Między ścianą a styropianem winna zostać kilkumilimetrowa szparka, której funkcją jest usunięcie wody a także pary . Dzięki temu ściana oddycha.
Tags: