You are here

Czym jest w sumie arborystyka? Czy coś wiemy o tym pojęciu? Jak prezentują się perspektywy rozwoju takiej dziedziny?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Co pewien czas pojawiają się pojęcia pseudonowe, choć funkcjonujące już od dawna. Dzieje się tak, bo stają się funkcjonalne dla szerszego grona specjalistów i dzięki temu cieszą się popularnością. Tak jest na pewno z arborystyką. Jest to dziedzina praktyczna, jednakże o podstawach, która tym bardziej dynamicznie działać się w USA i Europie Zachodnie, ale też Polsce.

Przycinanie krzewów
Author: Gardena
Source: Gardena
Zajmuje się uprawą, pielęgnacją, a jednocześnie sprawdzaniem drzew i krzewów. W wymiarze naukowym arborystyka może zajmować się badaniami dendroflory, a więc określonych drzew czy pozostałych grup, ale też ich reakcji na rozmaite praktyki pielęgnacji czy czynniki środowiskowe. Praktycznie arborystyka to przycinanie drzew, wybieranie drzew i krzewów, nawożenie, zwalczanie szkodników i wycinka drzew - .

Arborystyka koncentruje się na zachowaniu drzew i krzewów w środowisku kultury, przede wszystkim w ogrodach, parkach i innych terenach zieleni. Tak więc została wyznaczona jako osobna dyscyplina, jest jednocześnie mocno powiązana z architekturą krajobrazu czy ogrodnictwem - .

Osoby się tym zajmujące, w wymiarze praktycznym czy naukowym, to arboryści.

Ciekawi Cię ten tekst? Jeżeli tak, to odwiedź źródło wapno do odkwaszania gleby a przeczytasz tam ciekawe informacje, które na długi czas zapadną Ci w pamięć.

Należy wiedzieć, iż w kwestii arborystyki niezwykle istotne jest prawo, względy estetyki czy ekologii. Nie jest to dziwne, ponieważ drzewa czy krzewy to dobro ogólne każdego z nas, musimy o nie dbać na każdym kroku. Aktualnie w naszym kraju posiadamy znacznie więcej przedsiębiorstw, które się tym zajmują. Najwięcej jest ich w większych miastach, jak Warszawa, jednak można je znaleźć i w niewielkich ośrodkach miejskich.

Co więcej, ciekawym zjawiskiem są Polskie Szkoły Arborystyki, czyli innowacyjny standard w kształceniu ludzi profesjonalne trudniących się drzewami. Tego rodzaju szkoły powstają, ponieważ jest coraz więcej chętnych osób, żeby uczestniczyć w tego rodzaju wielostopniowych szkoleniach. Pozwalają one na spotęgowanie wiedzy, wzrostu jakości pracy, a tym bardziej poziomu bezpieczeństwa.

Jak widzimy więc, ta interesująca dziedzina wiedzy dzieli się znacznie lepiej, i bardzo dobrze, bo świadomość jak należy postępować z drzewami czy krzewami jest bardzo ważna.