You are here

Pozytywne zmiany w ochronie przyrody

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Wstąpienie do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku wprowadziło w naszym kraju stopniowe, choć niekiedy rewolucyjne zmiany. Rzecz jasna w pewien sposób są one wymuszone przez regulacje wspólnotowe. Jednak to do koniec drogi zmian. Z początku przemiany te posiadają naturalny charakter - otworzyliśmy się na świat i okazało się iż można inaczej niż dotychczas.

Odpady
Author: Adele Prince
Source: http://www.flickr.com
Przykładowo praktycznie natychmiast pojawiła się u nas idea odzysku śmieci. Ludzie obserwując inne kraje w czasie wakacji zauważyli, że to się zwyczajnie opłaci. Kolejnym bodźcem dla przemian są środki przeznaczone przez UE na gospodarowanie odpadami dzięki czemu można było zbudować najnowocześniejsze zakłady oczyszczania miast. Więcej na www.toensmeier.pl/sposoby-utylizacji-od-a-do-z

Kolejnym etapem było stworzenie przepisów prawnych które zmodernizowały gospodarowanie odpadów na poziomie całej Polski. Wymusiło to na indywidualnych gospodarstwach domowych ekologiczne przemiany; od tego czasu wszystkie odpady powinny być we właściwy określony przez lokalne władze sposób. O wiele wcześniej na poziomie ogólnopaństwowym weszły przepisy wspólnotowe, które regulują reguły jakim podlegają przemysłowe odpady, a także emisje toksycznyprzemysłowe odpadyrodowiska. Przedsiębiorstwa musiały zainstalować specjalistyczne filtry czy zupełnie zmienić poprzednią technologię.

Najlepiej widać podobne przedsięwzięcia na przykładzie przemysłu cieplnego i energetycznego. Działalność ta w naszej ojczyźnie jest przede wszystkim oparta na wypalaniu węgla. Z ekologicznego punktu spojrzenia takie pozyskiwanie energii posiada dwa minusy: liczba węgla jest zawężona i jego wydobywanie jest procesem bardzo nieekologicznym - to jest pierwszy problem. Drugi to samo wypalanie węgla w procesie pozyskiwania energii.


Powstają wtenczas trujące związki jakie trują powietrze. Z tej przyczyny z jednej strony istnieje presja na montowanie filtrów spalin ale także ograniczanie zużycia węgla na rzecz dalszych surowców. Niestety daleko nam do ideału lecz może się to zmieni albowiem regulacje prawne z jednej strony uporządkowały sytuację, a z drugiej strony panuje w mediach moda na ekologię. Programy radiowe uświadamiają nam jak znacząca jest ochrona przyrody.