You are here

Rozwiązania dotyczące utylizacji odpadów

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
przykład oczyszcalni ścieków
Author: SuSanA Secretariat
Source: http://www.flickr.com
Tak w gospodarstwie rolnym jak i zwykłym domu w miejscu, w którym nie ma ogólnodostępnej kanalizacji montaż zbiorników czy to na ścieki czy też na wodę deszczową jest niezbędna. Pytanie co jest istotne przy wyborze tego typu zbiornika, gdzie go umiejscowić w gospodarstwie i czy konieczne jest instalowanie osobnego zbiornika na deszczówkę? Odpowiedzi między innymi na te pytania odnajdziecie Państwo w poniższym artykule. Żeby uświadomić społeczeństwo także nasz kraj stosuje mnóstwo kampanii, które mają na celu rozpowszechnianie ekologicznego trybu życia. Niektóre elementy, takie jak na przykład składowanie śmieci regulowane są prawnie.

Także ustawodawstwo Unii Europejskiej wymaga od państw członkowskich właściwe przepisy, które powinny pomagać w ochronie przyrody. Świetnym rozwiązaniem są także specjalne lekcje w punktach przedszkolnych, w czasie których nasze dzieci dowiadują się, w jaki sposób troszczyć się o środowisko. Dzięki tego typu zajęciom nasze brzdące nabiorą dobrych nawyków, które w przyszłości zaowocują. Obecnie przykładowo bardzo wiele produktów pakuje się w dużą liczbę opakowań z plastiku i papieru, czasami zupełnie niepotrzebnych.

Przykładowo pasta do zębów oprócz tubki ma aktualnie także drugie opakowanie w formie kartonowego pudełka, które jest zupełnie zbędne. Odpady przybierają także zupełnie inne formy, na przykład niebezpiecznych cieczy i gazów które są efektem procesów zachodzących w różnorodnych fabrykach. Takie odpady muszą być utylizowane w specjalny sposób. W innej sytuacji bowiem mogłyby doprowadzić do niezwykle groźnego skażenia środowiska.

Także na co dzień jesteśmy w stanie zadbać o środowisko naturalne. Wystarczą naprawdę małe gesty. Już w czasie wizyty w łazience jesteśmy w stanie myśleć ekologicznie. Powinniśmy jedynie zakręcać wodę w kranie, kiedy myjemy zęby. Zbiorniki bezodpływowe, potocznie nazywane szambem, służą do składowania ścieków do czasu ich przetransportowania do lokalnej oczyszczalni.

Jest to jedyne możliwe rozwiązanie tematu ścieków na terenach, z których nawet po oczyszczeniu nie można ich odprowadzać ani do gruntu, ani do wód powierzchniowych czy też rowów melioracyjnych. Zbiorniki na szambo można kupić gotowe lub wykonać je własnoręcznie. Zdecydowanie polecany jest ten pierwszy sposób, bo choć bardziej kosztowny, to daje nam pewność, iż szambo będzie szczelne i nie będziemy zanieczyszczać wód i gleby na własnej działce. Popularne są zbiorniki zrobione z tworzyw sztucznych lub żelbetu.

Ze względów higienicznych zawartość zbiorników na ścieki należy usuwać raz na 10-14 dni, dlatego też pojemność zbiornika powinna wynosić 8-10 m³. Dodatkowe artykuły w temacie oczyszczalni ścieków itp. znajdziesz na http://klargester.pl/produkty/osadniki-gnilne-41.html.