You are here

Czym jest poplon - wyjaśnienie pojęcia oraz forma przeprowadzenia

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
W dzisiejszych czasach coraz częściej przyglądamy się temu, co jemy. Świadomość społeczna jest większa, w związku z tym cenimy to, co jest nieprzetworzone i hodowane zgodnie z ekologią. Dlatego też tak znane stało się rolnictwo ekologiczne, które używa wyłącznie naturalne środki ochrony roślin. Dzięki temu mamy możliwość spożywania naprawdę zdrowych roślin. Często sami decydujemy się na uprawę ogrodu. Należy wykorzystywać tę możliwość, jak tylko się da, dodatkowo najkorzystniej używając naturalnych nawozów. Niezbędny jest więc poplon.

roślina
Author: Percita
Source: http://www.flickr.com
Poplon to warzywa uprawiane pomiędzy właściwymi zbiorami. To niezwykle ważny element w rolnictwie ekologicznym. Mowa tu nie tylko o uprawianie "nadprogramowych" roślin, lecz także o przykrywanie gleby, poprawienie jej jakości i zmniejszenie występowania chwastów. Poplon możemy wykorzystywać do stworzenia ekologicznego nawozu lub po prostu do spożycia. Jeśli posiadamy niezasiane miejsce na działce, nie powinno się zostawiać go i pozwolić aby zarosło chwastami. Poplon bowiem ma bardzo korzystny wpływ na glebę, sprawia, że staje się bogatsza w azot i próchnicę. Dodatkowo wszystko przebiega ekologicznie, a kolejne uprawy będą zdecydowanie lepiej rosnąć. Poplon zapobiega nie tylko chwastom, lecz także chorobom roślin oraz rozprzestrzenianiu się szkodników. Warto także wiedzieć, że zneutralizuje skutki suszy. Pozytywnych właściwości jest bardzo dużo, ale żeby poplon był dobrze rozprowadzony, należy kupić rozsiewacz poplonu. Jakie rośliny można sadzić między głównymi plonami? W okresie od lipca do września będzie to np. rzepak czy żyto. Pomiędzy lipcem a połową sierpnia sadzimy łubin, owies, facelię, grykę albo grykę. Jeżeli zależy nam na warzywach, które można zebrać jesienią, w połowie i na końcu lipca należy posadzić rzodkiewkę, odmiany kapusty, kalafior bądź fasolkę szparagową. Oczywiście sadzimy nie tylko warzywa nadające się do jedzenia, lecz także te których będziemy używać jako masy zielonej. Tutaj idealnie sprawdzi się gorczyca, żyto jare, bób, łubin i wyka. Kiedy siejemy jesienią, należy zwracać uwagę na mrozoodporność.

Równie przyciągające uwagę publikacje dotyczące objaśnianej problematyki odnajdziesz tu - sprawdź więcej w tym artykule (https://www.artimbo.pl/zadaszenia-dwuspadowe,g42.html). Zbadasz omawianą kwestię pod innym kątem!

W jaki sposób sadzić poplon?Kliknij po więcej
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
Jeśli liczymy na duże zbiory i chcemy uchronić rośliny przed chorobami oraz grzybami, nie powinno się siać takich samych roślin w tym samym miejscu. Chodzi tu nie tylko o dokładnie takie same warzywa, lecz także o całą ich rodzinę. Gdy zależy nam głównie na użyźnieniu gleby, warto wysiewać latem, najlepiej rośliny niezwykle bujne i zielone. Jeśli mamy duże powierzchnie, świetnym rozwiązaniem będzie rozsiewacz poplonu, który zdecydowanie uprości pracę. Warto przejrzeć dokładnie oferty zamieszczone w Internecie. Z ich pomocą możemy kupić świetnie działający sprzęt dużo taniej. W dodatku z pewnością odnajdziemy również konieczne części do maszyn rolniczych.
Jeżeli decydujemy się na poplon, trzeba być naprawdę starannym, ponieważ prawidłowa uprawa wymaga szczególnej pielęgnacji i sumiennego pilnowania terminów.