You are here

Jak uprawiać chryzantemy? Jak się tym zajmują najlepsi? Jakiego rodzaju są warunki udanej uprawy?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Chryzantema może wyrosnąć nawet do 2 metrów wysokości, zaś je okres kwitnięcia przypada na czas od sierpnia do końca listopada. Takie kwiaty uprawia się na rabatach, w donicach czy na murkach. Jest to roślina dosyć wymagająca, potrzebuje więc dużej ilości substancji odżywczych, lub glebę żyzną, piaszczysto gliniastą, wartość pH powinna mieć 7-8. Najbardziej piękne chryzantemy rosną w odpowiednich miejscach, jak uprawy w mieście Praszcze.
Chryzantemy doniczkowe
Author: Verity Cridland
Source: http://www.flickr.com
W takich miejscach doskonale zdają sobie sprawę, jak trzeba uprawiać najlepsze chryzantemy. Tam hodowlę inicjuje się już w październiku. Nim posadzone są rośliny, jakie będą zimować, glebę powinno się nawozić obornikiem albo innym nawozem organicznym. Jeśli także o tym myślimy, to z łatwością kupimy takie nawozy w każdym ze sklepów ogrodniczych. W marcu pobierane są sadzonki o długości 6-8 cm i umieszczanie w lekkim podłożu. Dość często umieszczane są w skrzyneczce zlokalizowanej w szklarni.W kwietniu przepikowuje się zakorzenione sadzonki do doniczek o niewielkiej średnicy. W czerwcu młode rośliny sadzi się w rzędach 35-35 cm, natomiast w połowie lipca i sierpnia należy przyciąć wierzchołki roślin. Z początkiem października przesadzane są do miejsca docelowego w gruncie lub do doniczek. Chryzantemy - (zobacz chryzantemy doniczkowa) należą do rodziny astrowatych, jest ich aż pięćdziesiąt gatunków. Występują bardzo często na terenach Chin, Korei oraz Japonii. Dzięki pracy hodowców jesteśmy w stanie wybierać spośród niezliczonych kolorów, kształtów a także rozmiarów chryzantem. Są tak więc maleńkie formy kuliste i gwieździste koszyczki, a nawet wielkie pojedyncze kwiaty. W ogrodnictwie najbardziej popularne i cenione są chryzantemy wielkokwiatowe - (sprawdź chryzantemy wielkokwiatowe).


chryzantemy
Author: ProFlowers
Source: http://www.flickr.com
Zaliczamy do niej różne typy, na przykład chryzantemy rabatowe, które są dosyć odporne na mróz i właściwe do uprawy w gruncie, możemy również wspomnieć o tego rodzaju odmianach, jak chryzantemy doniczkowe oraz chryzantemy na kwiat cięty. Nasz klimat powoduje, że chryzantemy dosyć rzadko zimują, więc uprawiane są bardzo często jako rośliny jednoroczne. Do uprawy w gruncie są stosowane jedynie odmiany o średnich oraz małych kwiatach, jakie różnią się między sobą wytrzymałością na mróz. Mogą one osiągnąć wysokość 30-100 centymetrów, zaś ich kwitnienie przypada na okres od sierpnia do listopada. Chryzantemy to rzeczywiście wspaniałe kwiaty, lecz swoje walory dopiero ukazują, jak są właściwie uprawiane.