You are here

Jakie są plusy oraz negatywy żywopłotów modelowanych i nie formowanych?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Trzeba zadać sobie trochę trudu, aby dobrze przygotować miejsce pod przyszły żywopłot, a później – zwłaszcza w pierwszych latach – pamiętać o systematycznym jego cięciu. Bez tego nie oczekujmy za kilka lat nieprzepuszczalnej ściany zieleni. Termin zakładania żywopłotu zależy od roślin, które pragniemy posadzić. Drzewa i krzewy liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli te, które uprawiane były w szkółce w gruncie, a później wykopane do sprzedaży, sadzimy w październiku, gdy opadną liście lub wczesną wiosną, nim zaczną rozwijać się pąki.
hibiskus w ogrodzie
Author: N@ncy N@nce
Source: http://www.flickr.com
Żywopłoty kształtowane, jak sama nazwa podkreśla, domagają się odpowiednich zabiegów, aby mieć swój wygląd. Regularnie obcinając można je uformować na dowolny kształt oraz doskonale dopasować nawet do małej powierzchni. Szybko robią się bardzo gęste i mogą stanowić stosowną ochronę przed ciekawskimi sąsiadami lub sinym wiatrem. W zależności od wybranego gatunku, trzeba je strzyc od 2 do 4 razy w roku aby ogród wyglądał na zadbany. W przypadku niektórych odmian można stosować mało wybiórcze przycinanie skracające krzaczki do wymaganej wysokości, jednak w większości przypadków bez odpowiedniej wiedzy możemy trwale zniszczyć rośliny lub (sprawdź ofertę) pogorszyć ich wygląd. Tego rodzaju zabiegów nie wymagają żywopłoty nie formowane. Składają się one z rodzajów krzewów, które naturalnie dorastają do konkretnej wysokości której nie przekraczają. Są dobrym rozwiązaniem dla osób bez wiedzy ogrodniczej lub - serwis internetowy - najzwyczajniej niemających czasu na zajmowanie się żywopłotem (to się na pewno może przydać: nożyce i sekatory w ogródku).jesienny ogród
Author: Henry Burrows
Source: http://www.flickr.com
Ale nie stanowią aż tak zbitej ściany obronnej przed wiatrem oraz z reguły zajmują więcej miejsca. Żywopłot niekształtowany rośnie swobodnie. Rośliny przyjmują typowy dla siebie, naturalny wygląd i pokrój. Krzaki w żywopłocie nieformowanym sadzi się rzadziej niż w żywopłocie przycinanym, więc potrzeba ich jest mniej, dlatego koszt jego założenia jest przeważnie niższy. Krzaki tworzące żywopłot nieformowany szybciej dorastają do żądanej wysokości (ponieważ nie są ciągle przycinane), a ich pielęgnacja jest łatwiejsza. Żywopłot nieprzycinany zajmuje za to więcej miejsca. Przycinanie żywopłotów nieformowanych polega praktycznie jedynie na usuwaniu pędów chorych, złamanych czy nadłamanych, przemarzniętych. Cięcie korygujące robi się tylko w pierwszych dwóch latach po posadzeniu, by nadać pożądany kształt a ogród wyglądał piękniej. Później roślinom pozwala się już rosnąć swobodnie. Nie zapomnijmy o odpowiednim nawożeniu i nawadnianiu naszych roślinek .

Rośliny na żywopłot niekształtowany winny posiadać interesujący pokrój, często o ozdobnych kwiatach czy owocach. Żywopłoty nieformowane mogą być jednogatunkowe czy jedno odmianowe, ale można także tworzyć żywopłoty z paru gatunków czy odmian roślin. Z drzewek liściastych na żywopłoty nieformowane polecane są np. klon polny czy głóg jedno szyjkowy.