You are here

Hipoterapia , a także jej istotne atuty

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
konie na polanie
Author: Nick
Source: http://www.flickr.com
Jedną z metod leczniczych używanych przy wszelkich fizycznych czy psychicznych zaburzeniach jest hipoterapia. Jazda konna oraz prowadzone przy jej pomocy zabiegi stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza, że są odpowiednie tak samo dla dzieci, jak i dla dorosłych pacjentów. Przynoszą także znakomite efekty, dla których warto w nie zainwestować. Niezwykły obóz konny czy następny tydzień w kurorcie? Dużo zależy tutaj od indywidualnych pragnień,jak również od upodobań dziecka, lepiej jednak już od młodych lat zawsze zachęcać je do wszelkich ćwiczeń ruchowych. Obozy konne mogą być w takim wypadku naprawdę dobre na start.

Obozy jeździeckie dostarczają ogrom atrakcji dla dzieci w różnorodnym wieku i płci. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno amatorzy sportu, miłośnicy niezobowiązującego wylegiwania się, zabaw na wolnym powietrzu jak i wszyscy ci spragnieni niebanalnych atrakcji. Dziecko dzięki takiemu obozowi jest w stanie opanować podstawy jazdy konnej, a również nawiązać cenne kontakty ze swoimi rówieśnikami. Kolonie konne uczą przy tym odpowiedzialności i walki ze swoimi kłopotami.

Kolejną płaszczyzną, na którą działa, jest sfera emocjonalno-motywacyjna i powiązana z nią możliwość pracy nad zaburzeniami emocjonalnymi, poczuciem własnej wartości czy poprawą motywacji do pracy nad własnymi dolegliwościami. Nie można zapomnieć o płaszczyźnie poznawczej.
stadnina koni
Author: Patrick Strandberg
Source: http://www.flickr.com
W tym obszarze hipoterapia pomaga w wypadku kłopotów z odbieraniem wrażeń zmysłowych, percepcją wzrokową lub słuchową a także koncentracją uwagi. Pacjent rozwija nowe zdolności, które pomyślnie wpływają na efekty przeprowadzanej terapii. Ostatnią płaszczyzną jest sfera społeczna.

Hipoterapia (zajęcia hipoterapii) umożliwia wzrost aktywizacji psychospołecznej i powiązaną z tym większą otwartością na otoczenie. Pacjent przestaje hamować się w nawiązywaniu nowych kontaktów społecznych albo pogłębianiu już tych nabytych. Dzięki socjalizacji może od nowa zacząć jednoczyć się ze społeczeństwem, co z całą pewnością wpływa na jego psychikę. To świetne, że są konie również z takiej przyczyny, że mamy kuligi - nie wiem jak Ty, ale ja uważam, iż w sumie jedną z niewielu zalet zimy są właśnie kuligi. Aż nie mogę się doczekać tych wspaniałych kuligów! Należy również odrobinę napisać o tym, w jakim miejscu organizuje się najbardziej rewelacyjne kuligi (dodatkowe info: tutaj - patataj.com). Cóż, uważam, iż fantastyczne jest Zakopane.

Być może zimowa stolica Polski jest nieco oklepana, lecz sądzę, że i tak mówimy o świetnym miejscu, które bez cienia wątpliwości warto co jakiś czas odwiedzać. Zgadzasz się ze mną? Dzięki hipoterapii można odnieść nadzwyczajne wyniki, trzeba tylko odpowiednio się do niej przygotować oraz znaleźć ośrodek, który ma nie tylko kompetencje, ale i doświadczenie w jej wykorzystywaniu. Powinniśmy zwrócić uwagę czy nie występują żadne przeciwwskazania, np. niestabilność kręgów szyjnych, nie zagojone rany, uczulenie na sierść bądź po prostu nieopanowany strach przed koniem. W innym wypadku warto jest zdecydować się na terapię, która zdecydowanie polepsza stan zdrowia chorego.