You are here

Ciepło z gruntu, powietrza i wód - w jaki sposób je uzyskać

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Materiał tenże ma za zadanie wyjaśnić, czym tak naprawdę jest pompa ciepła, gdzie warto ją zastosować, jak też w jakich sytuacjach opłaca się jej montaż oraz używanie. Owe przyrządy grzewcze zyskują ostatnimi czasy na popularności głównie dzięki obniżeniu ich cen, ale także przez podwyższenie cen ciepła.

pompa ciepła
Author: Isle of Man Government
Source: http://www.flickr.com
Co to takiego jest „pompa ciepła”? To urządzenie, które przepompowuje ciepło z terenu o małych temperaturach (tzw. dolne źródło ) do domowej armatury grzewczej, w której temperatura czynnika jest większa. Określenie jest analogiczne do zwykłej pompy wodnej, jaka bierze ciecz z miejsca na małej wysokości i przetłacza ją wyżej, bądź powiększa jej ciśnienie. Pompa (http://www.maragency.pl/kategoria/pompy/seria-gs/34/) ciepła niejako podnosi temperaturę ciepła, udostępniając jego wykorzystanie do nagrzewania. Dzięki temu możemy czerpać ciepło z gruntu, atmosfery lub wody, zaś później wykorzystywać je do grzania naszego mieszkania.

Jest to naturalnie bardzo duży skrót myślowy, albowiem przecież nie ma czegoś takiego, jak temperatura ciepła. Ciepło, to zwyczajnie forma przekazywania energii. Ale z punktu widzenia naszych wymogów (nagrzewania, chłodzenia, przygotowywania ciepłej wody użytkowej), pragniemy zapewniać gorąco w taki sposób, aby móc ogrzać wodę do temperatury przynajmniej 30°C (nagrzewanie) czy też 45-55°C (ciepła woda do użytku domowego). Remko pompy ciepła to aparaty funkcjonujące na tej samej zasadzie, jak chłodziarka bądź klimatyzacja. Ich celem nie jest jednak odjęcie ciepła od jogurtów schowanych w lodówce lecz dostarczanie ciepła, a więc to, co lodówka czyni na wymienniku umieszczonym z tyłu obudowy.Pompa ciepła eksploatuje mniej energii , aniżeli zapewnia ciepła do budynku. W dużym skrócie, pompa ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej pobiera z otoczenia 1-4 kWh ciepła po czym następnie w łącznej ilości 2-5 kWh ceduje to ciepło do instalacji grzewczej. Pompa ciepła dostarcza sporzej ciepła, niż eksploatuje prądu i w związku z tym jest niedroga w eksploatacji (mówimy, iż ma współczynnik wydajności plus minus 2-5). Dlatego sądzi się, iż taka pompa będzie odnawialnym źródłem energii - dużą część ciepła zapewnianego do mieszkania czerpie z otoczenia.

licznik ciepła
Z tego samego powodu, pompa ciepła jest najtańszą elektryczną metodą na ogrzewanie domu. Jest możliwa do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania innych źródeł ciepła.