You are here

To już wiosenny czas, czas żeby przygotować ogród na wiosnę. Jak to zrobić? Najważniejsze to pamiętać o podstawach, czyli o wertykulacji

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Idzie wiosna, a to najlepszy czas, aby pomyśleć o naszym ogrodzie, czyli też o trawniku. Każdego roku mówimy, że na pewno dogodniej o niego będziemy dbać, by prezentował się piękne, zdrowo, zielono oraz gęsto. Jednak zanim będziemy przystępować do działania nie można zapomnieć, iż w pierwszej kolejności najistotniejsza jest wertykulacja trawnika. Jest ona niezwykle ważna.

Wiemy, że dbanie o ogród wcale nie jest banalne, ponieważ musimy poświęcić mu sporo uwagi i czasu. Po okresie zimowym posiadane przez nas trawniki ukazują się raczej marnie. Dość często mają za dużą liczbę mchu czy łat z udziałem pleśni pośniegowej czy chwastów. Trzeba je zwalczyć. Jednakże jak chcemy polepszyć jakość darni to musimy szykować się na określoną pracę, bo najistotniejszym krokiem stanie się wertykulacja trawnika. Wertykulacja to określenie procesu, w którym za pomocą właściwych narzędzi usuniemy mech i zbity filc.Generuje się on w okresie intensywnego wykorzystywania trawnika i koszenia. Od czasu do czasu jest go mnóstwo, że trawa nie rośnie. Jednocześnie, podczas wertykulacji przycina się na powierzchni darń, co powoduje, że do trawnika dociera znaczna ilość wody, więc trawa lepiej się korzeni,gdyż ma mnóstwo wolnej przestrzeni. Proces wertykulacji jest na pewno bardziej intensywny niż proces aeracji, czyli napowietrzania. Weltykulatory posiadają z reguły koliste ostrza stałe albo sprężynowe. Tną one przenikać trawę aż do ziemi, wspomagają równocześnie napowietrzanie gleby. To też ważne, żeby mieć zdrowy trawnik. Na początek warto wykonać bardzo niskie koszenia trawnika, by wertykulację można było prościej wykonać. Potem już można być gotowym do konkretnego zabiegu.

Łąka pełna kwiatów
Author: Ruth Hartnup
Source: http://www.flickr.com
Jednorazowy wyjazd zapewne nie wystarczy, więc niezbędne jest wykonanie tego drugi, a nawet trzeci raz.

Pragniemy Cię namówić do równie ciekawych postów, które przygotowaliśmy dla Ciebie z radością. Zatem kliknij stronę nasiona outdoor i oglądaj to, na co masz chęć.

Równocześnie przy pierwszym wykonaniu zadania nie opłaca się ustawiać noży za głęboko, korzystniej dokonać tego za drugim razem. Najlepiej jest zrobić próbę na mniej widocznym fragmencie. Zdajmy sobie sprawę w tym samym czasie, że w weltykulatorze wałki okręcają się w jedną stronę, co sprawia że cofanie taką maszyną jest niemożliwe. Jeśli mamy ochotę się cofnąć, musimy nacisnąć rączkę i podnieść przednie kółeczka. Po tego rodzaju mamy okazję przystąpić do przyjemniejszych zajęć jak sadzenie kwiatów, a gatunków jest bardzo dużo, szczególnie gatunki kwiatów ciętych (zobaczysz na: ).