You are here

Aranżacja ogrodu

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Aranżacja ogrodu, w szczególności niewielkiego ogrodu nie zawsze jest łatwa. Odpowiednio urządzony niewielki ogród to staranne zestawienie elementów architektonicznych z roślinami.


Mały ogród częstokroć jest osłonięty litym ogrodzeniem, kreuje salon na świeżym powietrzu, jakiego najważniejszą częścią jest miejsce do odpoczynku.
Trawnik
Author: Peter Kaminski
Source: http://www.flickr.com


Maki
Author: _Skender_
Source: www.flickr.com


W małym ogródku równie istotne jak rośliny są fragmenty architektoniczne, przykładowo nawierzchnie, schody czy murki. Surowce, z których są zrealizowane, powinny pasować do architektury budynku.


siatka do siatkówki
Author: www.homejobsbymom.com
Source: http://www.flickr.com


Niewielki ogródek tworzy statyczny układ, w jakim nie ma miejsca na nieokiełznany wzrost roślin. Obserwowany z bliska – zawsze powinien być bez zarzutu oraz dopracowany w detalach. Układ roślinności jak też elementów małej architektury w niedużym ogródku powinien być prosty; nazbyt duże ich nagromadzenie sprawi odczucie nieładu. Jeśli jest dość wiele miejsca, przestrzeń niedużego ogrodu można podzielić kępami roślin czy też elementami architektonicznymi w taki sposób, aby nie było widać wszystkich jej granic; da to złudzenie, iż jest większa. Szczególnym przypadkiem jest mały ogród (więcej pozyskasz tutaj: http://projektoskop.com.pl) miejski. Ograniczony ścianami budowli jak też płotu, nie większy niż pokój, kreuje patio, którego większa część jest wybrukowana. Roślinki sadzone są wyłącznie po bokach czy też w doniczkach, jakie możemy przenosić, tworząc nowe kompozycje.
W niewielkim ogródku z założenia nie ma dorodnych roślinek, zaś istotną rolę odgrywają fragmenty architektoniczne. Jeśli starczy miejsca w twoim ogrodzie, na pewno warto zatroszczyć się o rekreację - starczy przykładowo rozwieszona między drzewkami siatka do siatkówki.