You are here

Tworzenie ogrodu

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Ogród pełen cienia
Author: Jean-Sebastien Roy
Source: Ogród pełen cienia
Zatroszczenie się o nieruchomość oraz jej otoczenie wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry koncept zaplanowania przestrzeni lub wybór dobrego specjalisty, których chociażby po wyszukaniu "zakładanie ogrodów w Warszawie" można znaleźć wielu. Posiadacze budynków jednorodzinnych najczęściej mogą cieszyć się rozległym terenem, który mogą według własnych potrzeb zagospodarować. Analogicznie rzecz przedstawia się na obszarach wiejskich, gdzie zwykle przydomowe posesje są bardziej rozległe. Ogród każdy może zaplanować wedle własnego uznania. Część osób sadzi drzewa i krzewy owocowe, tworząc sad.

Inni preferują warzywa, by nie trzeba było nabywać ich od kogoś. Zdecydowana większość osób jednak preferuje rośliny kwitnące i różnego rodzaju rośliny ozdobne, robiąc swoistą mieszankę. Ogród można zorganizować na własną rękę lub zwrócić się do profesjonalistów w tej dziedzinie. Wielu ludzi wybiera tę drugą opcję, o czym może świadczyć popularność haseł w rodzaju „zakładanie ogrodów Warszawa” w Internecie. W pierwszej chwili, uprzątnięcie terenu działki, po skończeniu działań ekip budowlanych zdaje się być zadaniem nierealnym do wykonania.

Na początek należy zadbać o rzeźbę i jakość gruntu. W miejscu przeznaczonym na florę, okrywa zewnętrzna terenu powinna być użyteczna do zasiewu murawy i kwiatów ozdobnych. Nierówności podłoża powinno się więc zniwelować tak, aby wyeliminować różnice wysokości rzędu 20% spadku. Najlepiej zielony dywan hoduje się na gruncie, którego nachylenie nie przekracza 3%. Istnieje możliwość, że grunt nie odprowadza wody, a po burzach tworzą się spore kałuże.

Oznacza to, że konieczne jest stworzenie warstwy drenażowej na całej powierzchni trawnika. Polega to na wykopaniu 30 cm szczelin do warstwy przesiąkania, zachowując dwumetrowe przerwy. Otwory uzupełnia się gruboziarnistym piachem. Po wypełnieniu szczelin, identycznym piaskiem kładzie się dziesięciocentymetrową warstwę drenującą na całości przestrzeni pod kładzenie murawy. Następnie, warstwę odsączającą niweluje się i przykrywa warstwą ziemi nośnej.

Author: UBM
Część frontowa budynku cechuje się trochę odmiennym zagospodarowaniem. Podłoże pod drogi piesze, podjazdy i placyki potrzebuje odmiennego spreparowania aniżeli obszar odpoczynku za domem, dlatego w tej materii najlepiej skierować się do fachowców. Obecnie przedsiębiorstwa wytwarzające i dystrybuujące materiały nawierzchniowe, oferują także zlecenia projektowe, doradcze i wykonawcze pod kątem aranżacji posesji. Zaplanowanie, co mogłoby być w przyszłym ogrodzie, należy w większości przypadków do właściciela terenu. Stworzenie projektu z kolei można zlecić specjalistycznej firmie, podobnie jak same prace przy zakładaniu ogrodu. Firma taka dysponuje wykwalifikowanymi pracownikami, którzy wykonają projekt powstającego obiektu, biorąc pod uwagę sugestie właściciela. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „zakładanie ogrodów Warszawa”, można uzyskać dużo wyników na temat aktualnej oferty takich usług.