You are here

Domowy zielnik a więc zakładamy ziołowy ogródek

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Zioła to nieodłączny dodatek w każdej kuchni. Ich wykorzystanie jednakże jest daleko szersze niż dodawanie smaku oraz aromatu kuchennym daniom. Możemy je użytkować w lecznictwie, aromaterapii bądź kosmetyce.


Uprawa ziółek nie wymaga od nas nadto wielkiego nakładu pracy, jest względnie prosta, nawet dla „ogrodowego laika”.




Ponieważ nie jest to takie skomplikowane, to czemu nie spróbować? Zaufajcie mi, zioła z własnej uprawy smakują najlepiej. Sytuacja idealna jest gdy rozporządzamy kawałkiem swojego ogródka, jednakże nie będzie to wymóg konieczny. Ziołowy kącik można założyć na balkonie czy postawić doniczki na kuchennym parapecie. Ważny jest Wybór miejsca – ciepłego oraz osłoniętego przed wiatrem. Wypływa to z tego, że większość ziółek pochodzi z gorącego południa.

Omawiana kwestia okazała się dla Ciebie praktyczna? W takiej sytuacji poznaj dodatkowo inne tego typu wpisy i przeczytaj więcej wskazówek tutaj (http://www.artimbo.pl/ploty-bergamo,g27.html).

Aczkolwiek są także wyjątki na przykład melisa oraz lubczyk wolą stanowiska zacienione.


dekoracyjna figurka słonia
Author: Wolfgang Lonien
Source: http://www.flickr.com


Ażeby nasz ogród był bezproblemowy w obsłudze warto zacząć od skonstruowania listy ziółek, które mają w nim rosnąć. Potem grupujemy je według wymagań, przede wszystkim co do nasłonecznienia, siły przyrostu i wymagań pielęgnacyjnych. Reguła jest prosta – nie powinno się łączyć ziół cieniolubnych z takimi, jakie uwielbiają słońce, ani sucholubnych z wilgociolubnymi. Wówczas łatwiej będzie je pielęgnować. Zatem które ziółka zakupić? Najpopularniejsze są rozmaryn, melisa, oregano oraz szczypior.




Wybór jest jednak o wiele większy i ograniczony jest jedynie naszymi potrzebami i ilością wolnego miejsca – hryzop, estragon, kolendra, szałwia, lawenda, rumianek pospolity, kminek jak też wiele, wiele innych.