You are here

Czy opłaca się inwestować w przydomową oczyszczalnię ?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Opcja założenia przydomowej oczyszczalni jest zależna nie wyłącznie od obowiązujących w gminie planów zagospodarowania, lecz też od spełnienia wymagań określonych w pozostałych rozporządzeniach jak też od warunków gruntowo-wodnych na danej parceli.


Budowa przydomowej oczyszczalnie ścieków jest idealnym wyjściem dla osób, które nie są w stanie się podłączyć do miejskiej kanalizacji. Oczywiście, można inwestować w szamba (http://www.ajpszamba.pl), ale będą one trudne w utrzymaniu. Możność odprowadzania ścieków do kanalizacyjnej sieci jest to uprzywilejowanie rezydentów miast i niewielkich miejscowości, ale o stosunkowo zwartej zabudowie. Właściciele posiadłości na terenach, gdzie budownictwo jest rozproszone – domki są znacznie oddalone jeden od drugiego bądź stoją w nieogromnych skupiskach – nie mogą liczyć na podłączenia do kanalizacji - informacje.


oczyszczalnia
Author: Rafał Komorowski
Source: http://www.flickr.com


fontanna domowa
Author: Keith Williamson
Source: http://www.flickr.com


dekoracja
Author: ClearSense
Source: ClearSense


Większość inwestorów decyduje się wówczas na korzystanie z szamba, chociaż to podejście mało wygodne. Jeśli z kolei postawimy na jej budowę, powinniśmy liczyć się z większym wydatkiem na start. Tego rodzaju oczyszczalnia – zależnie od wybranej strategii czyszczenia a także fabrykanta elementów systemu – będzie nawet kilkakrotnie droższa niż budowa czy kupno gotowego zbiornika na ścieki. Jeżeli dodać do tego fakt, że zazwyczaj bierzemy się do tego na końcowym etapie budowy domu, kiedy budżet jest na wyczerpaniu czy – co się nierzadko zdarza – jest przekroczony, decyzja bywa dość bolesna. Jednak warto ją poważnie przeanalizować.
Po paru latach inwestycja we własną oczyszczalnię się zwróci, a wtenczas pozostaną same korzyści – komfort, autonomia, mało absorbująca obsługa, minimalne koszta eksploatacji a także świadomość bycia „eko”.