You are here

Co należy zrobić ze niesprawnym sprzętem elektrycznym i elektronicznym

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Nierzadko zdarza się, iż nie mamy pojęcia co zrobić z zepsutą pralką, odkurzaczem, czy bateriami od pilota lub telefonu – z niewiedzy bardzo często lądują na śmietniku, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla otaczającego nas środowiska naturalnego. Co zrobić, aby nie tylko zadbać o przyrodę, ale także pozbyć się niechcianych rzeczy?


zużyte sprzęty małego AGD
Author: Scott Lewis
Source: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny - http://www.afg.poznan.pl/oferta/napedy-elektryczne/41/napedy-lancuchowe-km35en-24vdc - i elektroniczny to prawdziwa zmora – w wielu przypadkach źle wpływa na środowisko i nie wiemy, gdzie go można oddać. Dobrze wiedzieć, że w niemal każdej miejscowości znajdują się punkty zbiórki tego rodzaju sprzętu. Właśnie tam niebezpieczne odpady przechodzą proces recyklingu, który pomaga odzyskać tworzywo do produkcji nowego urządzenia - - gospodarka elektrośmieciami. Ponadto w wielu sklepach z elektroniką można oddać niepotrzebny sprzęt, przy okazji zakupu nowego. Niekiedy punkty napraw tego rodzaju sprzętu również oferują możliwość nieodpłatnego przyjęcia innego uszkodzonego urządzenia, w zamian za np. możliwość rozbiórki go na części. Punkty złomu – te wpisane do rejestru zbiórki sprzętu – są świetnym rozwiązaniem dla zepsutego sprzętu AGD i elektroniki.


Sprzęt w kuchni
Author: Mike Steinhoff
Source: http://www.flickr.com
Dlaczego powinniśmy o tym wiedzieć? O szkodliwym wpływie elektrośmieci uczą się już dzieci w przedszkolu, pokazując na jak ogromne i nieodwracalne szkody możemy narazić środowisko naturalne, postępując nieświadomie i niewłaściwie. Pokazuje to również jak wielka jest skala tego problemu. Odpady elektryczne i elektroniczne to takie, których kluczowym źródłem zasilania jest prąd bądź baterie. W wielu z takich urządzeń podstawką budulca jest rtęć, brom lub ołów. Jak same nazwy wskazówką, nie powinniśmy wprowadzać ich do naturalnego otoczenia - ekstra źródła. Współczesna technika pozwala na ich bezpieczny recykling, bez szkody dla otoczenia, ale pod jednym warunkiem, - że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi we właściwe miejsce. Nie powinniśmy utylizować takiego sprzętu samodzielnie, bo wiele zawartych w nim związków jest szkodliwych dla natury jak i bezpośrednio dla człowieka. Zabawa może skończyć się uszczerbkiem dla zdrowia. Warto pamiętać, że wszelkie opakowania zawierające sprzęt elektroniczny i elektryczny muszą zawierać adnotację od producenta, co należy zrobić po zakończeniu ich działania. Takie rozwiązanie ułatwia znalezienie właściwego rozwiązania i bezpieczne pozbycie się elektroodpadów – bez szkody dla siebie i środowiska.