You are here

W jakiej sytuacji przyda się pomoc radcy prawnego? Jak wygląda zakres jego zadań? W czym może nam pomóc tego typu człowiek?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Każdemu czasami zdarzają się takie sytuacje w życiu, iż musi skorzystać z pomocy prawnej. Sami z reguły nie wiemy o chodzi w skomplikowanych przepisach, które dobrze by było gdyby sprawdził fachowiec. Często w tego typu sytuacjach wystarczy zwrócić się o pomoc do radcy prawnego. Kiedy warto z tego typu pomocy skorzystać? W jakich kwestiach może pomóc nam taka osoba?

Radca prawny
radca prawny
Author: The Orkla Group
Source: http://www.flickr.com
to taki profesjonalny pełnomocnik - zdecydowanie pomocna strona, dobrze zajrzeć. Jego wiedza prawnicza pozwala na reprezentowanie nas w różnych postępowaniach przed sądami i urzędami. Może być także pomocny kiedy musimy napisać pismo sądowe takie jak pozew lub apelację. Będzie także mógł dla nas przygotować inne dokumenty choćby takie jak wzór umowy. Nie może on być natomiast obrońcą kiedy chodzi o sprawy karne i to jest przede wszystkim główną różnicą pomiędzy radcą prawnym a adwokatem (zobacz serwis www). Kolejną ważną różnicą jest to, że radca prawny może być zatrudniony na etat w firmie jak i prowadzić własną działalność. Natomiast prawnik nie może podejmować pracy na umowę o pracę. Dlatego jeśli chcemy zatrudnić prawnika, jaki będzie pracował przede wszystkim dla nas, to można zatrudnić wspomnianego radcę prawnego.
prawo
Author: controlarms
Source: www.flickr.com
Z pomocy radcy prawnego dobrze jest skorzystać w momencie gdy mamy do czynienia z dość trudną pod względem prawnym sprawą. (Kancelaria prawna) Niektórym zdaje się, że takie usługi są drogie, natomiast trzeba popatrzeć na to z innej strony. Często bowiem gdy nie skorzystamy z takiego wsparcia możemy ponieść znacznie większe koszty.


Niestety ale nasz rodzimy system prawny to nie nic prostego do zrozumienia dla kogoś niezorientowanego. Ktoś, kto się takimi rzeczami nie zajmuje normalnie może mieć duży problem żeby wiedzieć o co chodzi. Dlatego warto wtedy skorzystać z pomocy fachowca. A już na pewno musimy z niej skorzystać kiedy składa się skargę konstytucyjną albo też trzeba stawić się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Aby radca prawny mógł reprezentować naszą osobę w takich sytuacjach trzeba wystawić konkretne pełnomocnictwo. Może to być pełnomocnictwo, rodzajowe, lub też w sprawie jednego danego postępowania. To do nas należy wybór. Jak nie zatrudniliśmy kogoś takiego na etat, to należy pamiętać aby zawarta została umowa dotycząca zastępstwa prawnego. W takim dokumencie powinien być zawarty zakres obowiązków jak również stawka wynagrodzenia. Trzeba tego dopilnować.