You are here

Ekologiczne budowanie

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Rozpoczynając budowę domu, warto wiedzieć w jaki sposób będziemy usuwać ścieki i zanieczyszczenia z gospodarstwa . Jeśli mamy możliwość podłączenia się do miejskiego systemu kanalizacji, raczej mamy problem z głowy, jednak najczęściej budujemy się na gruntach, które wymagają dodatkowego uzbrojenia.


ekologia
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Najczęściej stosowaną metodą odprowadzania ścieków z gospodarstwa domowego jest szambo, czyli zabudowany zbiornik wkopany w ziemię. Na dzień dzisiejszy na w branży budowlanej działa wiele firm, które oferują montaż samodzielnego szamba (http://www.ajpszamba.pl). Niestety takie rozwiązanie jest dosyć kłopotliwe, ponieważ wymaga regularnego oczyszczania zbiornika. Oczywiście Im więcej mieszkańców w gospodarstwie, tym kwestia oczyszczania staje się bardziej istotna. Budowa i projekt klasycznego szamba nie są specjalnie kosztowne, stąd też większość osób decyduje się na podobny zakup.

Warto jednak spojrzeć na ten problem z szerszej perspektywy i pomyśleć także o ochronie środowiska. Jak wiadomo jeśli chcemy żyć w duchu ekologii najlepiej rozpocząć od własnego gospodarstwa. Należy też mieć na uwadze fakt, że przyjazne środowisku metody oczyszczania ścieków, w dłuższej perspektywie czasu, powinny też przynieść korzyści finansowe, gdyż ich koszty eksploatacji są niższe. Jeśli mamy więc możliwość możemy zbudować ekologiczną oczyszczalnię ścieków (adres www). Tego typu oczyszczalnie są bardzo popularne na zachodzie, głównie ze względu na wygodę.

Jednakże nie każda działka budowlana nadaje się do tego, by zbudować taką oczyszczalnię. Przeszkodą może być złe ukształtowanie terenu. Wtedy trzeba znaleźć lepsze rozwiązanie, a konkretnie szambo ekologiczne. Jeśli w domu mieszka niewiele osób, to również przemawia za tym, by wprowadzić takie właśnie rozwiązanie. Nie zapominajmy jednak, że tego typu szambo (www.ajpszamba.pl/oferta) ma dużo pozytywów.

Przede wszystkim jest przyjazne dla środowiska. Dzięki specjalnym filtrom do środowiska nie uwalniają się żadne szkodliwe substancje. Jest to również bardzo opłacalna inwestycja, której koszt zwraca się średnio po 2 latach (popularne modele). Szambo można zastosować bez względu na ukształtowanie działki budowlanej, stąd też powszechność tego typu rozwiązania.