You are here

Chryzantemy - eleganckie i majestatyczne rośliny, sadzone zarówno w Europie, jak i Polsce.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asepaleco.org/includes/menu.inc).
Chryzantemy to rośliny, które w naszej kulturze są jednoznacznie kojarzone z terminem I listopada. To kwiaty, które w naszej tradycji przede wszystkim służą do udekorowania nagrobków na Święto Zmarłych. Niewielu z ludzi ma świadomość tego, że te rośliny są symbolem słońca, że ich uproszczona wersja mieści się na pieczęci rodziny cesarskiej w Japonii.

Płatki tej rośliny rozwijają się wolno, dostojnie, wręcz majestatycznie. Są symbolem perfekcji. Pochodzą z Chin, skąd rozprzestrzeniły się na cały świat. Chryzantemy to bardzo leciwe rośliny. Już w XV w. pne. były one hodowane na terenie Chin. Do dnia dzisiejszego zresztą obchodzi się w tymże państwie święto ku czci tej rośliny. Tak samo ciekawe jest to, że jest to poważany i znany element w sztuce orientalnej. Tkaniny, grafiki, ceramika to produkty, na których możemy doszukać się wzorów przypominających kwiat chryzantemy. Co więcej, w kulturze orientalnej jego znaczenie jest związana ze szlachetnością, dobrem a nawet nieśmiertelnością. Ludzie w Chinach sądzili, że rosa zbierana z ich płatków gwarantuje przedłużenie życia. Znane jest także działanie owych roślin w ziołolecznictwie, dodatkowo robi się z nich herbaty, powidła a nawet wino i ciastka. Chryzantema jest częstym dodatkiem kulinarnym, zwłaszcza w kuchni orientalnej, więcej na cały artykuł na jak wygląda uprawa nas do .

Ta solidna treść została napisana wyjątkowo dla ciebie. Sprawdź ją, by odkryć nowe informacje. Zachęcamy do naszego serwisu!

Piękno tych roślin doceniono w Japonii. Jest ona w herbie rodziny cesarskiej, przyznawany jest tam Cesarski Order Chryzantemy, będący najwyższym odznaczeniem państwowym.
odmiana chryzantemy wielokwiatowej
Author: Dorcia
Zresztą sami władcy Japonii zasiadają na „Chryzantemowym Tronie”. W Japonii obchodzi się Święto Chryzantemy jako dzień uśmiechu, piękna i szampańskiej zabawy. W Europie kwiatki te kojarzone były do tej pory ze smutkiem i cmentarzami, ale wolno się to zmienia. Uwielbiają je Holendrzy, którzy sądzą nawet, że piękniejsze od nich są tylko róże. Również w Polsce możemy spotkać wiele terenów, gdzie uprawia się chryzantemy, na przykład w Praszce, miejscowości mogącej się poszczycić jednymi z najładniejszych upraw tego kwiatu w naszym kraju - rozszerz wiedzę na temat uprawy chryzantem. Możemy tam zaopatrzyć się w kwiaty cięte, doniczkowe czy również sadzonki do naszych własnych przydomowych ogródków.Jak możemy stwierdzić, kwiaty te są o wiele ciekawsze, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Ich ogólny odbiór zmienia się, teraz coraz częściej mogą być one stosowane nie tylko w momencie, gdy idziemy na cmentarz, aby uczcić Zaduszki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się ładnym ogródkiem kwiatowym, w którym swe miejsce znajdą też chryzantemy.